hioki pomiar rezystancji uziemienia

Czym jest pomiar rezystancji uziemienia?

Rezystencja uziemień, jest to zależność występująca między uziemieniem a ziemią odniesienia podczas przepływu prądu przemiennego. Rezystencja uziemień zależy w głównej mierze od rezystencji rozproszenia.

Pomiar rezystencji uziemień odbywa się za pomocą prądu przemiennego, aby uniknąć polaryzacji podczas wykonywania pomiaru. Do wykonania pomiaru możemy posłużyć się dwiema metodami.

  • Metodą techniczną
  • Metodą kompensacyjną

Pierwsza metoda czyli metoda techniczna, to metoda w której występuje obwód prądowy. W skład tej metody wchodzi obwód wtórny transformatora, amperomierz, uziom X, ziemia oraz prądowy uziom pomocniczy P. Woltomierz wytwarza obwód napięciowy, który posiada dużą rezystencję. Metoda techniczna stosowana jest przede wszystkim do pomiary rezystancji uziemienia w niskich granicach wartości 0,01 – 1 Ω.

Ryzyko ja niesie ze sobą pomiar rezystancji uziemienia

Podczas wykonywania pomiaru może zdarzyć się tak, że pomiar nam nie wyjdzie. Co to oznacza? Oznacza, to że podczas pomiarów otrzymaliśmy np. wynik mocno odbiegający od normy, a klient domaga się aby naprawić to i wykonać prawidłowy pomiar.

Co zrobić w takiej sytuacji?

mru-20 miernik rezystancji uziemieniaPierwsze co musimy zrobić, to odkopać bednarki. Drugą bardzo ważną czynnością jest umieszczenie w ziemi pręta uziomowego. Głębokość ustalamy indywidualnie zależnie od głębokości wkopania bednarki w głąb ziemi. Pręty najlepiej wbijać przy pomocy wiertarki udarowej. Jeżeli pomiar rezystencji uziemienia nadal nas nie satysfakcjonuje musimy powtórzyć powyższe czynności. Czyli odkopać bardziej bednarkę i wbić głębiej pręt. Możemy jeszcze zastosować drut odgromowy. Gdy złączymy nim bednarki z prętami uziomowymi otrzymamy odpowiednią wartość rezystancji. Dodatkowo dzięki zastosowaniu drutu odgromowego mamy zabezpieczenie naszego budynku przed burzą. Możemy wtedy być spokojni, że podczas złych warunków atmosferycznych z naszym domem nic się nie stanie.

Do pomiaru rezystancji uziemienia polecamy produkty tylko sprawdzonych marek. My testowaliśmy produkty dzięki dystrybutorowi Metris .

Polecamy zapoznać się między innymi z Miernik rezystancji uziemienia MRU-200 lub miernik HIOKI FT6031-03

Tagi: , ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.