robotyka

Robot musi się uczyć z doświadczeń człowieka

Robot, który czuje, widzi i, w szczególności, jak myśli i uczy nas. Wciąż wydaje jak science fiction, ale jeśli jest to do Uniwersytetu Twente badacz Frank van der Velde, że nie będzie. W swojej pracy chce do realizacji procesu poznawczego mózgu ludzkiego w robotach. Badania powinny doprowadzić do przybycia najnowszej wersji. Ta ludzka robotyka zaciera granice pomiędzy robotem a człowiekiem.

Dziesiątki lat badań naukowych w psychologii poznawczej i mózgu dały nam wiedzę na temat języka, pamięci, zdolności motorycznych oraz percepcji. Możemy teraz wykorzystać tę wiedzę w robotach, ale badania Frank van der Velde idzie jeszcze dalej. „Zastosowanie poznania w systemach technicznych powinno również oznaczać, że robot uczy się od swoich doświadczeń i działań, które przeprowadza prosty przykład:.. Robotyka, który wylewa się zbyt wiele, gdy wylewanie filiżanka kawy może następnie dowiedzieć się, jak należy to zrobić”

Przyjazd robotyka na Uniwersytecie Twente powinno oznaczać kolejny krok w tej dziedzinie badań. Van der Velde złożył wniosek wraz z innymi naukowcami przeprowadzi wszystkie aktywne w robotyce i badań poznawczych. W tej chwili dwadzieścia laboratoria europejskie mają takie technologie jak robotyka. Holandia jest nadal brakuje z listy. Co więcej, nowa wersja jest obecnie rozwijana, z czujników dotykowych na przykład. W lutym zostanie ogłoszony, czy klub robotyka rzeczywiście przynieść ostatnią wersję. Robot kosztuje ćwierć miliona euro, Holenderska Organizacja Badań Naukowych pokryje 75% kosztów. Następnie Holenderska Organizacja Stosowanych Badań Naukowych i uniwersytety w Groningen, Nijmegen, Delft i Eindhoven mogą z niego skorzystać. W UT, iCub mogą być wdrażane w różnych laboratoriach dzięki specjalnym systemem transportowym.
Robot przewodnik psa.

Możliwości są nieograniczone, według Van der Velde. „Nowa robotyka ma skórę i palce, które mają o wiele lepszy zmysł dotyku i może czuć siłę. To sprawia, że ​​interakcja z ludźmi znacznie bardziej naturalne. Chcemy mieć pewność, że ten robot nadal uczyć się i rozumie, jak ludzie działają. Te badania, zapewnia na przykład, że roboty rzeczywiście gromadzenie wiedzy, koncentrując się na pewnych przedmiotów lub osób. w obszarach zastosowań jak opieki zdrowotnej i pielęgniarstwa, takie roboty mogą odgrywać ważną rolę. dobrym przykładem może być to, że w dziesięć lat widzisz osobie niewidomej spacery z psem przewodnikiem robota. „

Niedawne kierunek badań, który jest zgodny z tym profilem jest rozwój układów elektronicznych, które przypominają sieć neuronów w ludzkim mózgu. Kontakty zostały już wykonane, aby rozpocząć badania w Twente to. W robocie, może to być na przykład stosowane do wizualnego postrzegania robota. Wymaga to stosunkowo proste operacje, które muszą być wszystkie wykonywane równolegle. To zajmuje dużo czasu i energii w obecnych systemach. Obwodami elektronicznymi w postaci wstęgi komórek nerwowych jest znacznie łatwiejsze.

„Połączenia te są możliwe jedynie w nanoskali, to znaczy w skali, w której materiał ma grubość tylko kilku atomów. W połączeniu robotyka może być badana, jak również doświadczenia robota są zapisywane w takich materiałów, jak robot jest sterowany przez nano-neuronowych obwodów. gardłem istniejących systemów technicznych jest często zużycie energii i wielkość. granice prawa Moore’a, z propozycją, że liczba tranzystorów w układzie podwaja się co dwa lata przez postęp technologiczny , zostały osiągnięte. W tym obszarze mamy więc również na granicy wielu nowych aplikacji. „

Tagi: , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.