systemy rfid

Rodzaje znaczników systemu RFID

Tagi systemu RFID można podzielić w zależności od tego, czy mają one swoje własne źródło zasilania, czyli aktywne tagi, lub tagi bez własnego systemu zasilania czyli pół pasywne i bierne.

Wcześniej wspominaliśmy już o tym, że systemy rfid wyposażone są w Tagi aktywne i pół pasywne przy użyciu zewnętrznego źródła (np. Baterii) wykorzystuje się do zasilania chipa. Również aktywne tagi mogą używać baterii do wysyłania fal radiowych do czytnika, a tag pół pasywny wysłać sygnał za pomocą zasilania z czytnika. Dodatkowy zasilacz jest używany podczas gdy inne dodatkowe funkcje, np. W znacznikach do pomiaru temperatury baterii służy do pomiaru zależności temperatury i rejestrowanie danych pobranych próbek.

Systemy rfid posiadają tagi, które zawierają więcej składników niż znaczniki pasywne są dziesięć razy droższe. Aktywne znaczniki są zazwyczaj używane do oznaczania elementów, które muszą być odczytywane z odległości większej niż kilkadziesiąt metrów, które mogą być odczytywane z odległości 30 m i więcej. Jeśli jest to konieczne, aby przeczytać etykietę z daleka, dodatkowy akumulator może rozszerzyć zakres nawet o 100 metrów więcej. Źródłem energii dla czytelnika jest pasywne znaczniki odpowiadają sygnału tylko na zaproszenia wysłanego z czytnika. Kilka lat temu system rfid wyposażony był w tagi pasywne, które były znacznie krótsze niż aktywny tag przeczytać zakresy – około 6 metrów, w momencie Więcej na znaczniki pasywne mają zasięg odczytu, nawet więcej niż 30 metrów.

Koszt produkcji tagi pasywne są dużo niższe, więc znaczniki są tańsze i można je stosować w większej ilości aplikacji w sytuacjach, w których jest to ważne wartości znakowanego przedmiotu na metce. Innym kryterium podziału RFID jest częstotliwość, w którym działają. Systemy rfid niskiej częstotliwości 124 kHz działa znacznie, 125 kHz lub 135 kHz. Systemy wykorzystujące wysokiej częstotliwości 13,56 MHz i UHF systemów w Europie wykorzystywać pasmo pomiędzy 865 i 868 MHz.

Tagi: , ,

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.